Mentalno zdravje vsakega posameznika je sestavljeno iz različnih faktorjev. Stres, čustveni izzivi in velike življenjsko spremembe na vsakega človeka vplivajo drugače. Poleg tega pa je tudi okolje v katerem odraščamo in živimo zelo pomembno. Za razvoj alkoholizma je potrebnih več dejavnikov. V vsakem primeru pa je to mentalna bolezen, ki močno oteži življenjske posamezniku. Ker je to progresivna bolezen, postaja vedno bolj opazna skozi čas. Zato je ključnega pomena, da se je prične zdraviti s psihoterapijo in se odkrije razloge, ki so zadolženi za zlorabo alkohola.

Kaj povzroči alkoholizem?

Vsaka oseba se drugače odziva na svoje okolje, spremembe in druge življenjske izzive. Poleg tega pa na razvoj alkoholizma vplivajo tudi številne drugi elementi, kot so: genetika oziroma nagnjenost k mentalnim boleznim v družini, spol in starost. Ne gre pa zanemariti življenjskega okolja, življenjskega stila in splošnega mentalnega zdravja posameznika. 

Potrebno se je zavedati, da je alkoholizem progresivna bolezen. Tako je mogoče opaziti napredek bolezni skozi čas. Že navadno uživanje alkohola ali socialno pitje lahko preide v nezdravo uživanje alkoholnih pijač.

Zato moramo biti zelo previdni, če pri sebi ali drugem bližnjem človeku opazimo prekomerno uživanje pijače.

Depresija in alkoholizem

Vsak človek je lahko večkrat v življenju depresiven. Do tega vodijo številne življenjske spremembe, kot tudi drugi dejavniki. Neprestana depresija pa se smatra kot bolezen. Omenjena bolezen lahko tudi vodi v alkoholizem, saj se začasno pomaga srečati s težkimi čustvi oziroma jih otopi.

alkoholizem in depresija sta povezana
Ljudje, ki so depresivni, pogosto ugotovijo, da popolna opustitev alkohola za samo štiri tedne bistveno spremeni njihovo počutje. Pomembno je, da tako vzdržujete tudi dolgoročno – ker sta alkoholizem in depresija povezana, lahko vrnitev k tveganemu pitju alkohola povrne simptome.

Na tak način lahko privede depresija do hujših oblik alkoholizma in posledično tudi drugih zdravstvenih težav. Pogosto se tudi zgodi, da trpeča oseba zanika, da uživa alkoholne pijače. Obenem pa izkuša intenzivne trenutke žalosti, jeze in depresije. Opaziti pa je tudi mogoče vedno večjo oddaljenost od družinskih članov, prijateljev in izgubo zanimanja za hobije.

Psihoterapija in mentalne bolezni

Večina mentalnih bolezni ima enega ali več skritih vzrokov za svoj razvoj. Pri alkoholizmu je potreben proces tudi detoksikacija, kar ne pozdravi težave, vendar pomaga pri zdravljenju. S psihoterapijo pa se trpeči osebi ponudi možnost iskanja vzroka in odpravo težav, ki so krive za zlorabo alkohola. 

YouTube video
Zdravljenje alkoholizma v psihoterapiji: delavnica v živo. Oglejte si, kako strokovnjakinja za odvisnosti vključuje načela okrevanja od odvisnosti v zdravljenje bolnika, ki se bori z alkoholizmom.

Preko pogovora s psihoterapevtom se trpeči osebi predstavi potek zdravljenja, ki poteka na osnovi zaupanja. Pacient zaupa svoje težave, ki ga pestijo, kar posledično vodi psihoterapevta, da poišče rešitve oziroma jih skupaj s pacientom. Skupaj razvijeta različna načine pristopa k težavam brez uporabe substanc, alkohola ali česa podobnega. Pacient se tako nauči soočati z izzivi, ki so bili prej zanj izredno težki, ne da bi posegal po nevarnih substancah.

Objave iz iste kategorije: