Vremenska napoved je nekaj, kar vsak od nas preveri morda vsaj enkrat na dan. Seveda pa se ob tem pogosto vprašamo, kako natančna je pravzaprav napoved o vremenu, ki jo na primer preverimo preko mobilne aplikacije.

Natančnost vremenske napovedi se je k sreči v zadnjih letih znatno izboljšala. Slednje ni nič prav nenavadnega, saj so meteorološke tehnologije zelo napredovale, prav tako računalniški modeli in ne nazadnje še večja dostopnost podatkov. Kljub temu pa natančnost napovedi vremena še vedno ne more biti povsem popolna. Obstaja namreč veliko dejavnikov, ki lahko vplivajo nanjo.

Napovedovanje snežnih padavin je še posebej zahtevno, saj nanj močno vplivajo dinamične spremembe temperature in vlažnosti v različnih plasteh atmosfere.

Kakšne vrste vremenskih napovedi poznamo?

Poznamo več vrst vremenskih napovedi. Kratkoročne napovedi so navadno precej natančne. Te napovedujejo vreme za enega do tri dni vnaprej. Sama natančnost je lahko od 80 do 90 %.

Na voljo je tudi srednjeročna vremenska napoved, ki vreme napoveduje za največ sedem dni vnaprej. Te napovedi so seveda nekoliko manj natančne, ker so vremenski sistemi, ki se premikajo čez daljše razdalje, težje napovedljive. Natančnost za take napovedi je nekje med 60 in 80 %. Kljub temu točnost še vedno zagotavlja neko splošno oceno vremenskih trendov. Dolgoročne napovedi napovedujejo vreme za več kot sedem dni vnaprej. Te napovedi so precej manj natančne. Njihova natančnost je pod 50 %.

Kako je z napovedovanjem padavin?

Dejstvo je, da so padavine težavne za napovedovanje, še posebej v krajših časovnih okvirjih. Za točnost same napovedi vremena je ključna natančna analiza lokalnih vremenskih sistemov. Manjši premiki namreč v zračnih masah povzročajo velike razlike v količini padavin. Kljub temu so napovedi za padavine v kratkoročnem obdobju, to je manj kot 48 ur, precej natančne.

Še nekoliko bolj zapleteno je napovedovanje snega. Slednje velja predvsem zaradi sprememb temperature in vlage v sami atmosferi. Napovedovanje snežnih padavin je natančno zgolj v krajšem časovnem obdobju.

YouTube video

Na čem temelji večina vremenskih napovedi?

Večji del vremenskih napovedi temelji na računalniških modelih. Ti stimulirajo atmosferske procese na podlagi trenutnih pogojev. Kljub temu so tovrstni modeli odvisni od začetnih podatkov, kot so na primer zračni tlak, temperatura, vlažnost, veter.

Kako natančna je torej vremenska napoved, je odvisno od kar nekaj dejavnikov, vključno s samo vrsto napovedi, dolžino obdobja in ne nazadnje od vrste vremenskih pojavov.

Objave iz iste kategorije: