Manjši zobobol je lahko znanilec resnejših težav z zobmi. Samo skelenje, manjše krvavitve in manjši zoboboli so lahko znaki resnega obolenja, ki mora biti takoj zdravljeno. Najprej si je potrebno temeljito umiti zobe ter ponitkati vmesne prostore. Na ta način odstranimo hrano, ki se je zataknila med zobe in morda že sami odpravimo vzroke bolečin. Če se bolečina nadaljuje, pa moramo nujno obiskati zobozdravnika.
Kazalo strani:
Vzroki za nastanek bolečih zob
Vzrokov za boleče zobe je veliko. Bolečina lahko izvira iz samega zoba ali pa odseva od kje drugje. Velikokrat je zobobol posledica tudi vnetja sinusov, prehladnih obolenj ali pa celo gripe. Ob zobobolu postane zob na dotik zelo občutljiv, skeli ali pa celo boli. Bolečina je lahko stalno prisotna ali pa zgolj občasna. Stane se poslabšuje ob hranjenju z vročo ali zelo mrzlo hrano ter ob določenih pekočih in začinjenih jedeh.

Najpogostejši vzroki za zobobol
Najpogosteje do zobobola privedejo naslednji dejavniki:
- Vnetje sinusov,
- Prehladna in gripozna obolenja,
- Gnoj v korenini,
- Vnetje živca,
- Poškodovan ali počen zob,
- Škrtanje z zobmi, predvsem ponoči,
- Poškodbe sklenine,
- Vnetje in poškodbe dlesni,
- Infekcija,
- Izraščanje modrostnih zob,
- Nepravilna in neredna zobna higiena,
- Poškodovana zalivka,
- Druge poškodbe dlesni in zob.
Različni postopki zdravljenja zobobola glede na sam vzrok bolečine
Zaradi različnih vzrokov za zobobol, obstajajo tudi različni pristopi k zdravljenju. Pomanjkljivo ustno higieno je možno izboljšati že doma, z natančnim upoštevanjem navodil zobozdravnika. Vse ostale naštete vzroke pa je potrebno strokovno zdraviti, preden začetno obolenje preide v kakšno resnejšo bolezen.
Zdravljenje zobnih korenin
Zdravljenje koreninskih kanalov pomeni zdravljenje prostora, kjer se nahajata živec in krvne žile. Do poškodb koreninskih kanalov prihaja zaradi kariesa oziroma gnilobe, ki jo ne saniramo pravočasno. Postopno odmiranje živca je boleč proces, ki povzroča nevzdržen zobobol. Ker so nove metode zdravljenja kanala zelo neboleče in hitre, saj potekajo z laserjem, je pomembno, da zobozdravnika obiščemo čim prej. Na ta način bo zdravljenje kanala zelo kratko.

Preberite si še naslednji članek: Indijski trpotec za čiščenje črevesja
Indijski trpotec izhaja iz Indije in Irana. Le malokdo pa ve, da so njegove lupine semen eno od najučinkovitejših sredstev za lajšanje prebavnih težav
Nezdravljena vnetja in parodontoza
Zaradi nezdravljenih vnetij dlesen, vnetij živcev ter nepravilne ustne higiene, lahko zbolimo še za parodontozo. Parodontozo prepoznamo po sledečih znakih:
- Krvavenje dlesni,
- Rdeče in zatečene dlesni,
- Slab zadah,
- Nastanek medzobnih prostorov.
Pri parodontozi gre za bolezen obzobnih tkiv, ki se razvije iz dolgoletnih vnetij dlesni in krvavenja. Parodontoza poteka brez zobobolov in drugih bolečin in jo večina posameznikov prezre, dokler ni prepozno.
Preberite si še članek o beljenju zob.
Čeprav neplodnosti ni vedno možno odpraviti pa se jo lahko izboljša s pomočjo zdrave prehrane, prehranskih dopolnil Vitanoval in drugih sprememb v življenjskem slogu. Preberi več …
Objave iz iste kategorije:
- Beljenje zob vas pomladi
- Najbolj pogosta težava z dlesnimi
- Vas boli hrbtenica? Pomagajte si z vajami!
- Masaže Maribor za sprostitev
- Spoznaj razlike med konopljinimi izdelki